Kultura » Kultura
Szczerze aż do bólu – Kazik w Bonarce opowie o swoim ojcu
Ojciec był aktywnym członkiem PPR, a później PZPR. Całym sercem kochał komunizm – to te słowa Kazika, dotyczące działalności Stanisława Staszewskiego wywołały najwięcej kontrowersji. W swej książce Kazik szczerze pisze bowiem o półtorarocznym epizodzie swego ojca jako aktywnego donosiciela Służby Bezpieczeństwa. Wolałem sam sięgnąć do archiwów IPN-u, a nie czekać, aż zrobi to ktoś inny. O ideologicznych zapatrywaniach Staszewskiego seniora, o jego podejściu do powierzonych mu obowiązków oraz wreszcie o tym, jak się z nich wywiązywał przeczytać można w niedawno wydanej książce.
Ale ta publikacja to – na szczęście – o wiele bardziej złożona próba przedstawienia niezwykłej postaci Stanisława Staszewskiego. Na trwałe wpisał się on w obraz kultury polskiej niestety dopiero po swojej śmierci. Poznany przez szersze audytorium dzięki takim postaciom jak Jacek Kaczmarski, Jerzy Zalewski, Nina Terentiew czy wreszcie ja, zaistniał w obrazie kultury narodowej na początku lat 90. Ostatni dzwonek by przypomnieć dogłębnie jego postać zabrzmiał w rękach Jarka Dusia, który wraz ze mną stworzył - myślę, że całościowe - kompendium wiedzy o moim ojcu. A dzwonek to doprawdy ostatni, bo coraz mniej osób znających go osobiście jest jeszcze wśród żywych – tak do lektury zachęca jego syn. 
Oprócz wielu nieznanych ciekawostek, emocjonalnej i szczegółowej narracji książka kusi także pięknymi ilustracji autorstwa samego Stanisława Staszewskiego, jego zdjęciami oraz listami.
Spotkanie z autorami, które odbędzie się 12 czerwca o godzinie 18.00 w salonie Empik w Bonarce, zapowiada się zatem pasjonująco. Nie tylko dla fanów twórczości Stanisława Staszewskiego, ale dla wszystkich interesujących się polską muzyką. Ale to nie koniec atrakcji przewidzianych w Bonarce. Już 13 czerwca z klientami krakowskiego centrum handlowego spotka się gwiazda młodego pokolenia – Patryk Kumór, a dwa dni później, 15 czerwca – Alicja Resich-Modlińska.    
    	
| Nadesłał:
            bezstronny22 | 
 Na przekór masowości. Co o współczesnym designie mówi debiut MOTE podczas Warsaw Home & Contract
						Na przekór masowości. Co o współczesnym designie mówi debiut MOTE podczas Warsaw Home & Contract			 ROSNĄCA PODAŻ – CHĘTNYCH MNIEJ.  WYNIKI RAPORTU „PIERWOTNY RYNEK MIESZKANIOWY W ŁODZI 2025”
						ROSNĄCA PODAŻ – CHĘTNYCH MNIEJ.  WYNIKI RAPORTU „PIERWOTNY RYNEK MIESZKANIOWY W ŁODZI 2025”			 BLACK WEEKS w Komforcie. Rabaty do -30% na łazienki, podłogi, drzwi i kuchnie
						BLACK WEEKS w Komforcie. Rabaty do -30% na łazienki, podłogi, drzwi i kuchnie			 Komfort bierze listopadowe wyprzedaże w swoje ręce  – od koncepcji po realizację z AI
						Komfort bierze listopadowe wyprzedaże w swoje ręce  – od koncepcji po realizację z AI			 AkzoNobel zwiększa rentowność w III kwartale do 15,1%
						AkzoNobel zwiększa rentowność w III kwartale do 15,1%			
Komentarze (0)