Firma » Praca
Sposób na niższe koszty pracownicze? Ergonomia
![]() |
| Zobacz więcej zdjęć » |
Każdy rodzaj pracy - biurowa, na stanowisku produkcyjnym, na stojąco i na siedząco, w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu - może wiązać się z przeciążeniami. Najczęściej wywołują je nieodpowiednio wykonywane czynności lub powtarzanie bardzo podobnych ruchów przez wiele godzin. A to skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu narządu ruchu. W ich efekcie u większości osób po 30. roku życia dochodzi do zmian zwyrodnieniowych.
Nie godzić się na ból
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że już 2/3 pracujących Polaków, deklarujących dolegliwości zdrowotne, sygnalizuje problemy z układem mięśniowo-szkieletowym - najczęściej z karkiem, plecami i nadgarstkami. W Europie co czwarta nieobecność w pracy łączy się z dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi. To cierpienie milionów ludzi i straty rzędu 600 mln dni roboczych rocznie!
Wszystko zaczyna się od zwykłego bólu, który zazwyczaj leczymy objawowo, nie próbując wyeliminować jego przyczyny. - Może on minąć nawet samoistnie, jednak zazwyczaj wraca ze zdwojoną siłą, by przejść w stan przewlekły. Większość z nas, bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, z czasem godzi się na taki los i „uczy się" żyć z bólem, bez nadziei na trwałą poprawę - twierdzi Dariusz Tokarczyk, właściciel Centrum Szkoleń Koncept. Stworzyło ono projekt „Biuro Bez Bólu", którego celem jest poprawa zdrowia i efektywności pracy poprzez edukację oraz wdrożenie ergonomii w polskich firmach.
Po pierwsze: samoświadomość i motywacja
Ergonomia zajmuje się związkami zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem, włączając w to zarówno pracę, jak i czas wolny.
Projekt „Biuro Bez Bólu" to owoc wieloletnich doświadczeń specjalistów CS Koncept w dziedzinie wdrożeń ergonomii w polskich firmach. Opiera się na trzech filarach: edukacji, doradztwie i bezpośredniej pomocy w dolegliwościach bólowych. Zakres jego realizacji w konkretnej firmie zależy od potrzeb i możliwości pracodawcy.
Szczególny nacisk kładziony jest na zmianę myślenia i przekonanie uczestników projektu, że ból nie musi być i nie jest nieodzownym elementem pracy. A zatem warto zmienić złe nawyki, które w efekcie skutkują bólem. Zajęcia, które prowadzą m.in. fizjoterapeuci, zakładają duże zaangażowanie uczestników, naukę prawidłowych działań, a przede wszystkim ukierunkowanie na myślenie o prewencji swojego zdrowia.
- Niezwykle ważna jest samoświadomość dotycząca tego, jak działa nasz organizm. Pokazujemy, jakim przeciążeniom jest poddawany w pracy, i uczymy, jak należy się zachowywać oraz czego unikać, by zniwelować negatywny wpływ stanowiska i środowiska pracy. Bez zmotywowania pracowników do zachowań prozdrowotnych, w tym wykonywania w przerwach oraz przed i po pracy odpowiednich ćwiczeń, nie ma mowy o sukcesie - dodaje Dariusz Tokarczyk.
Kwadrans wiele zmienia
„Biuro Bez Bólu" to także działania doradcze - jak zaaranżować środowisko pracy, by było bardziej przyjazne dla zdrowia.
Aby jak najlepiej dopasować stanowisko pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika warto przeprowadzić miniaudyt ergonomiczny. W przypadku stanowiska biurowego trwa on zaledwie 15 minut, a będące jego efektem poprawa stanu zdrowia i wzrost efektywności pracy naprawdę mogą zaskoczyć.Opłaca się wszystkim
Korzyści z wdrożenia ergonomii w przypadku pracownika są oczywiste - lepsze samopoczucie, brak wydatków na leczenie czy rehabilitację.
Specjaliści z CS Koncept zorganizowali w ciągu roku dwa szkolenia dla 300 pracowników produkcyjnych światowego koncernu spożywczego posiadającego siedem zakładów na terenie Polski. To - w połączeniu ze zmotywowaniem do odpowiednich ćwiczeń przed oraz po pracy - wystarczyło, by zredukować poziom odczucia bólu pleców aż o 64 procent. W amerykańskich korporacjach współczynnik zachorowań na choroby układu mięśniowo-szkieletowego spowodowane pracą po wdrożeniu ergonomii zmniejszył się o 60-80%.
Zadowoleni i bardziej wydajni pracownicy nie są jedyną korzyścią, jaką może odczuć pracodawca. Ergonomia w miejscu pracy oznacza również konkretne, policzalne zyski, będące rezultatem większej wydajności. To również oszczędności, wynikające ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów. Jeśli pracownik uzna, że do wystąpienia schorzeń narządów ruchu przyczyniły się zaniedbania pracodawcy w zakresie ergonomii, może skutecznie dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Skutkiem dla pracodawcy mogą być dalsze koszty - nie tylko finansowe, ale i wizerunkowe.
- Wdrożenie ergonomii w miejscu pracy to najlepszy dowód na to, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednio prowadzone działania prewencyjne są znacznie skuteczniejsze i tańsze od częstokroć długiego i skomplikowanego leczenia, nie mówiąc już o stratach związanych z absencjami pracowników - podsumowuje Dariusz Tokarczyk, właściciel Centrum Szkoleń Koncept, realizującego projekt „Biuro Bez Bólu"

PORT PC publikuje polską wersję raportu Ember "Electrotech Revolution"
Upał na poddaszu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze osłon okiennych
Odpowiedzialność w DNA biznesu. Praktyki NEPI Rockcastle wyróżnione w najnowszym raporcie FOB
Liderzy AWS, Oracle i Cloudflare wystąpią w Warszawie na Tech Race Summit 2026
Paul Yokoyama nowym prezesem Sharp Europe
Komentarze (0)