Społeczeństwo » Polityka

Przykazanie nr 1 polskiej polityki: nie daj się znów wymazać z mapy

Przykazanie nr 1 polskiej polityki: nie daj się znów wymazać z mapy
Zobacz więcej zdjęć »
Jarosław Kuisz pyta, jak zachować suwerenność w świecie, w którym historia znów przyspieszyła – dosłownie i w przenośni
  • Premiera książki Jarosława Kuisza:„Strach o suwerenność. Nowa polska polityka"
  • Wydawnictwo: Fundacja Kultura Liberalna, Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak"

Już 7 maja do księgarń w całej Polsce trafi najnowsza książka dr Jarosława Kuisza - eseisty, prawnika, redaktora naczelnego „Kultury Liberalnej" i jednego z najważniejszych analityków współczesnej debaty o demokracji i państwie prawa. „Strach o suwerenność. Nowa polska polityka" to przenikliwa diagnoza polskiego lęku przed utratą niepodległości - lęku, który od ponad stulecia kształtuje nasze wybory polityczne, instynkty społeczne i wizje przyszłości. Obecnie trwa przedsprzedaż tytułu.

Obraz zawierający tekst, Okładka książki, Publikacja, książka  Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.

Książka ukazuje się w momencie szczególnym: tuż przed decydującymi wyborami prezydenckimi w Polsce i po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu. To nie tylko esej o historii i polityce - to głos w kluczowej debacie o przyszłości Polski.

„Przykazanie nr 1 polskiej polityki brzmi jasno: ‘nie daj się znów wymazać z mapy'. To ono przypomina się podczas kolejnych wyborów w Polsce" - pisze Kuisz.

W kontekście wojny w Ukrainie, niestabilności sojuszy międzynarodowych oraz wzrostu populizmu, Kuisz analizuje dwie dominujące postawy ideowe, które od 1989 roku ścierają się na polskiej scenie politycznej:

  • Suwereniści - budujący mit silnego, niezależnego państwa, sceptyczni wobec Unii Europejskiej i zafascynowani dziedzictwem II RP. 
  • Europeiści - przekonani, że przyszłość Polski zależy od integracji z UE jako gwarancji bezpieczeństwa w niestabilnym świecie.

W książce znajdziemy także ostrzeżenie przed zagrożeniami hybrydowymi - od dezinformacji po rosyjską infiltrację - oraz przestrogę przed powtórką z historii, gdy wewnętrzne podziały i złudne sojusze prowadziły do tragicznych skutków.

„USA Donalda Trumpa kwestionują ład budowany przez USA. Krótko mówiąc - to paradoks, w którym Polska musi znaleźć nowe punkty oparcia".

Dlaczego suwerenność wciąż dominuje w polskiej debacie?
Gdy powrót Donalda Trumpa do Białego Domu stawia pod znakiem zapytania przyszłość NATO, wojna w Ukrainie nie ustaje, a europejska jedność przechodzi kolejną próbę - Jarosław Kuisz bada, dlaczego kwestia suwerenności pozostaje kluczowym punktem odniesienia w polskiej polityce.
Śledząc historyczne uwarunkowania i współczesne dylematy, pokazuje, jak głęboko zakorzeniona jest ta kategoria w polskiej myśli politycznej - zarówno w dyskursie publicznym, jak i w mechanizmach wyborczych, czego kolejnym testem będą wybory prezydenckie 2025 r.

Kluczowe wątki książki:

  • Era Trumpa 2.0 - jak amerykańska polityka „America First" zmienia polską strategię bezpieczeństwa
  • Test dla demokracji - czy wybory prezydenckie 2025 staną się najważniejszym głosowaniem od 1989 roku?
  • Geopolityczne rozdroże - między sojuszem transatlantyckim a europejską autonomią obronną
  • Suwerenność posttraumatyczna - dlaczego polska debata publiczna wciąż krąży wokół zagrożeń sprzed wieku
  • Koniec mitu „resetu" - jak agresja Rosji na Ukrainę uwidoczniła przepaść między Wschodem a Zachodem Europy i potwierdziła środkowoeuropejską geopolityczną traumę.

Głosy o książce:

„Kuisz dokonuje rzeczy rzadkiej w polskiej debacie - łączy głęboką znajomość historii z przenikliwą analizą współczesności. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć polskie dylematy u progu nowej ery". - Anne Applebaum

„Żadne inne państwo w UE nie przeżywa swojej suwerenności tak intensywnie jak Polska. Książka Kuisza to najlepszy przewodnik po tym zjawisku". - Timothy Garton AshJarosław Kuisz „Strach o suwerenność. Nowa polska polityka" - w księgarniach od 7 maja, Przedsprzedaż: ww.znak.com.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Piotr Czerniejewski

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »