Firma » Biznes
Enea drugim producentem energii w Polsce
- Transakcja przejęcia Elektrowni Połaniec jest dla nas korzystna z punktu widzenia biznesowego, stajemy się właścicielem elektrowni, która jest jedną z efektywniejszych elektrowni na rynku polskim. Zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla dużej części kraju i z tego punktu widzenia widzimy same korzyści – mówi newsrm.tv Mirosław Kowalik, prezes Enea.
Perspektywa działalności Elektrowni Połaniec
Przejęcie Elektrowni Połaniec wpisuje się w wynikające ze strategii priorytety rozwoju Grupy Enea. Efektywne zarządzanie obszarem wydobycia oraz wytwarzania przyniesie szereg korzyści dla Grupy Enea. Cel dla Elektrowni Połaniec na najbliższe kilka lat to pełne wykorzystanie potencjału wytwarzania i pozycji w merit order, czyli rankingu cenowego elektrowni. Grupa zwiększa skokowo możliwości wytwórcze energii elektrycznej z 3,3 GW do 5,2 GW, z czego ponad 200 MW to jeden z największych na świecie „zielonych bloków” wykorzystujących biomasę. Włączając Połaniec do Grupy, Enea zwiększa produkcję energii z ok. 14 TWh do ok. 24 TWh i staje się silnym wiceliderem na polskim rynku wytwarzania energii. Jednocześnie w Grupie zbilansowana zostanie produkcja i sprzedaż energii elektrycznej. Transakcja zapewnia też zbyt dla dużego wolumenu węgla wydobywanego w Grupie Enea - elektrownia Połaniec zużywa rocznie ok. 3,9 Mt surowca pochodzącego głównie z LW Bogdanka. Tym samym, Grupa tworzy oparty o własny surowiec, efektywny kosztowo i operacyjnie, obszar wydobywczo-wytwórczy Kozienice-Bogdanka-Połaniec.
Nadesłał:
Serwis_Newsrm.tv
|
PORT PC publikuje polską wersję raportu Ember "Electrotech Revolution"
Upał na poddaszu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze osłon okiennych
Odpowiedzialność w DNA biznesu. Praktyki NEPI Rockcastle wyróżnione w najnowszym raporcie FOB
Liderzy AWS, Oracle i Cloudflare wystąpią w Warszawie na Tech Race Summit 2026
Paul Yokoyama nowym prezesem Sharp Europe
Komentarze (0)