Firma » Biznes

Warszawa miejscem przełomu? UE rozpoczyna ofensywę na rzecz równości w venture capital

Bez realnej reprezentacji kobiet Europa traci potencjał innowacyjny, gospodarczy i społeczny, wynika z analiz Komisji Europejskiej. Choć kobiety stanowią już 16% wśród partnerów zarządzających funduszami VC w Polsce i krajach bałtyckich, kontrolują zaledwie ułamek kapitału – jedynie 9% aktywów.

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Innowacji oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EISMEA), w ramach projektu pilotażowego Parlamentu Europejskiego, padły kluczowe rekomendacje: od standaryzacji danych, przez wsparcie dla założycielek firm i zarządzających funduszami, po promowanie różnorodności poznawczej i edukację. Eksperci podkreślali, że dane zbiorcze często maskują głębsze nierówności w strukturach właścicielskich czy udziale w zyskach.

Nie chodzi tylko o sprawiedliwość - chodzi o efektywność i lepsze wyniki.

Przedstawiciele funduszy, startupów oraz unijnych instytucji (EIC, EIT, EIF) zgodnie wskazali, że zespoły zróżnicowane pod względem płci osiągają wyższe rezultaty biznesowe. Obecność kobiet w strukturach zarządzających to nie tylko symboliczna zmiana - to realny czynnik zwiększający szanse. - „Zacznijmy od danych. Nie można naprawić czegoś, czego się nie widzi" - mówiła jedna
z uczestniczek spotkania. Zamiast ogólnych statystyk, potrzebne są precyzyjne informacje: kto faktycznie zarządza środkami, kto ma udziały w funduszach, jak dzielone są zyski i kto faktycznie decyduje o alokacji kapitału.

Koniec z pozorami - czas na strukturalne zmiany

Zorganizowana przez EISMEA (Europejską Agencję Wykonawczą ds. Innowacji) debata
w Warszawie, w ramach projektu pilotażowego Parlamentu Europejskiego, zgromadziła przedstawicieli funduszy, startupów i instytucji UE (EIC, EIT, EIF), aby przeanalizować przyczyny
i konsekwencje luki płciowej w inwestycjach, szczególnie w sektorach high-tech i deep tech. Uczestnicy debaty nie pozostali na poziomie deklaracji. Wskazali szereg działań niezbędnych do zmniejszenia luki inwestycyjnej między kobietami i mężczyznami. Wśród najważniejszych postulatów znalazły się:

  • standaryzacja danych i większa przejrzystość struktury funduszy;
  • wsparcie finansowe i zachęty UE dla kobiet prowadzących fundusze i startupy;
  • inkluzyjny mentoring i platformy sieciujące;
  • edukacja i widoczne przywództwo kobiet już od najwcześniejszych etapów kariery;
  • rozważenie działań afirmatywnych i zabezpieczeń sprzyjających zakładaniu firm;
  • promocja różnorodności poznawczej, a nie wyłącznie parytetów płci.

To nie kwestia kwot, ale jakości" - zaznaczyła Anna Wnuk z Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. „Potrzebujemy inwestycji mieszanych, opartych na merytokracji. To nie filantropia - to rozsądna strategia inwestycyjna".

Dane to potęga - ale też obowiązek

Stephane Ouaki, dyrektor EISMEA, podkreślił, że EIC od początku dostrzegał potrzebę wspierania innowatorek, a dalsze działania będą opierać się na twardych danych i wskaźnikach. Z kolei Keith Sequeira z Komisji Europejskiej zapowiedział opracowanie wspólnej metodologii monitorowania luki inwestycyjnej ze względu na płeć - jako warunku koniecznego do osiągnięcia realnych rezultatów.

Ekspertki z branży technologicznej i finansowej, w tym Magdalena Stobińska (sektor kwantowy)
i Katarzyna Pac-Malesa (3TS Capital), wskazały na bariery systemowe: zbyt mało kobiet zakłada firmy i ubiega się o finansowanie oraz męskie sieci kontaktów pozostają silniejsze i trwalsze.

Dobre praktyki już działają - trzeba je rozszerzać

Przykłady skutecznych rozwiązań już istnieją. We wszystkich trzech krajach bałtyckich narodowe instytucje finansowe są obecnie kierowane przez kobiety. Z kolei Fundacja Liderek Biznesu
w Polsce od dekady prowadzi mentoring dla kobiet - z 75% udziałem uczestniczek i aktywnym zaangażowaniem mężczyzn. To model partnerskiego, inkluzywnego przywództwa, który można wdrażać szerzej.

Równość płci to nie tylko wartość - to wydajność, wzrost i przyszłość innowacji w Europie. Jeśli Europa chce pozostać konkurencyjna, nie może ignorować połowy swojego potencjału.

 ***

Konferencja „Gender Gap in Investments" została zorganizowana przez Agencję Wykonawczą Komisji Europejskiej ds. Europejskiej Rady Innowacji oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EISMEA). Zgromadziła ona w Warszawie decydentów, inwestorów, założycieli firm oraz liderów ekosystemu innowacji z całej Europy - ze szczególnym uwzględnieniem Polski i krajów bałtyckich.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KatarzynaD.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »