Dom » Budownictwo
Przeciwdziałaj wilgoci w domu
Izolacja przeciwwilgociowa ma z definicji zapobiegać przechodzeniu wilgotności przez mury, co jest szczególnie kluczowe także dla zdrowej wymian gazów, procesu "oddychania" ścian oraz szczelności zaaplikowanej izolacji cieplnej. Kładziona bywa zarówno z zewnątrz obiektów jak też w pomieszczeniach, w których to zmagamy się z wysoką ilością wody.
Izolacje zewnętrzne domu rozkładają się na hydroizolacje w poziomie – izolujące ściany naziemnej części obiektu od podstawy, czyli fundamentu - i również wertykalne, przeciwdziałające przenikaniu wody przez fundament. Zależnie od modelu zaimplementowanej hydroizolacji, inne będą półfabrykaty, z jakich ją wykonamy. W wypadku hydroizolacji poziomej nakłada się 2 warstwy papy na lepiku czy też jeszcze nakłada się charakterystyczną folię hydroizolacyjną. Warstwę pionową przeprowadza się głównie z dwóch albo trzech warstw substancji bitumicznej. Jeżeli dom stawiamy na posiadłości, na jakiej wody gruntowe są czasem podniesione, najrozsądniejsze stanie się zastosowanie już w czasie kupowania projektu budynku specjalnej powłoki przeciwwilgociowej, o szczelniejszej konstrukcji.
Dla tradycyjnych domów, w jakich w trakcie budowania nie wyrządzono hydroizolacji koniecznie trzeba przeanalizować o naprawieniu tego niedoboru. Realna do zrealizowania oczywiście jest izolacja pozioma murów fundamentowych, jednak to ona jest najistotniejsza po to by zapobiec przenikaniu wilgoci z terenu. Można zrealizować schematyczną izolację, odkopując mniej więcej dwumetrowe fundamenty za jednym razem.
Izolację przeciwwilgociową powinno się uzupełnić jeszcze przed zimą, aby, gdy tylko przed nami jeszcze wiele robót budowlanych, dom w stanie zamknięty lub jeszcze nawet same mury fundamentowe można było prawidłowo uratować przed chłodem oraz wilgocią, aby utrzymały się nienadszarpnięte do momentu ponownego rozpoczęcia prac budowlanych.
Czytaj również: Jak usunąć grzyba ze ściany?
Nadesłał:
Dabali777
|
Komentarze (0)